Antrenörlük Eğitimi Bölümü Nedir?

0
448

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Antrenörlük Eğitimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Antrenörlük Bölümü Nedir?

Antrenörlük bölümü; bilimsel temellerde yapılan antrenmanların ve spor faaliyetlerinin geniş kitlelere yayılmasını ve üst düzeyde sporcu yetiştirilmesini sağlayan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Antrenörlük bölümünde ileri seviye antrenör, temel çalıştırıcı, kondisyoner ve fitness eğitmeni yetiştirilmektedir. Bunlara ek olarak birbirinden farklı spor dallarında uzman bireylerin eğitimi amaçlanmaktadır. Antrenörlük bölümünden mezun olan kişilere “Antrenör” unvanı verilmektedir. Bölümden mezun olanlar seçtikleri branşlara yönelmektedir.

Antrenörlük bölümünü tercih edecek kişilerin spor dalında bilgi ve yeniliğe açık olması, ilgili spor dalının kuralları ve taktik bilgisine hakim olması, sporcular arası ayrım yapmadan yeterli ilgiyi gösterecek olması, tutum ve davranışlarla öğrencilere örnek olması, ısrarcı bir özelliğe sahip olması, sabırlı olması, kendini kontrol edebiliyor olması, sözlü iletişiminin iyi olması, iyi branş bilgisine sahip olması, dikkatli ve çalışkan olması gerekmektedir.

Antrenörlük Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Antrenörlük bölümü mezunları için istihdam durumu sporun var olduğu her yerde mümkündür. Gençlik ve Spor Bakanlığı veya Gençlik Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) gibi kurumların taşra ve merkez dahil olmak üzere her türlü yapılanmasında uzman oldukları branşlara göre iş bulabilmektedirler. Ayrıca Amatör ve Profesyonel Spor Kulüpleri, Milli Eğim Bakanlığı, Özel Spor Salonları, Turizm faaliyeti gösteren kurumların sportif aktivitelerinde iş bulma imkanları da vardır. Devlet kurumlarında iş bulabilmeleri için her bölümde olduğu gibi bu bölümde de Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girilmesi gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Antrenörlük bölümünü tercih edecek kişilerin spora yatkın olması gerekmektedir. Özellikle spora yatkın fiziksel özelliklere de sahip olması oldukça önemlidir. Antrenörlük bölümü için Yükseköğretim Kurumlar sınavının ilk oturumu olan TYT sınavına girilmesi gerekmektedir. Ancak beden eğitimi öğretmenliği okumak isteyen kişilerin ikinci oturum olan AYT sınavına girip bu sınavda başarı elde etmeleri gerekir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin