Antarktika’da Buzların Erimesi Buz Devrini Tetikleyebilir

0
429

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Antarktika’da Buzların Erimesi Yeni Buz Devrini Tetikleyebilir hakkında bilgiler vereceğiz.

Antarktika’da Buzların Erimesi Yeni Buz Devrini Tetikleyebilir

Cardiff Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre sıcaklıkların artış göstermesinden dolayı erimeye başlayan buz dağları, Dünya’da buz çağının görülmesinde etkili olabilir.

Buz tabakalarının Dünya’nın alanlarına yayıldığı dönemlere buz devri adı veriliyor. Dünya geçmişi boyunca beş farklı buz devri görüldü. En son buz devri 3 milyon yıl önce başlarken, şaşırtıcı olan kısım ise etkilerinin hale devam etmesi olarak görülüyor.

Araştırmalar Başladı

Cardiff Üniversitesinde görev almakta olan bilim insanları buz devrinin nasıl başladığını bulmak için araştırmalara başladı. Yapılan incelemelere bağlı olarak küresel ısınma sonucunda Antartika’da buz dağlarının erimesi yeni bir buz devrinin başlaması konusunda tetikleyici olacak.

Antarktika’da Buzların Erimesi Yeni Buz Devrini Tetikleyebilir

Antarktika’nın Buz Devri ile Yakından İlişkisi Var

Bilim insanları Dünya’nın Güneşin etrafında tam bir yörüngeye oturduğunda Antartika’da buzulların erimeye başladığını ve bu nedenle Güney Okyanusunun daha fazla tuzlu hale geldiğini belirtti. Değişmekte olan okyanus çeşitleri ise karbondioksiti daha fazla atmosferden çekmeye başlamış durumda. Meydana gelen bu değişikliğin Dünya’da bir sera etkisi oluşumunu azalttığını belirten araştırmacılar oluşan koşulların aslında Dünya’yı buzul çağına ittiğini belirtiyor. Cardiff Üniversitesinden Hall: “yapılan araştırmalar sayesinde Antartika ve Güney Okyanusunun yörüngemize ne tarz doğal tepkiler verdiğini çözümlemiş olduk” diye konuştu. Araştırmanın diğer önemli isimlerinden biri olan Aidan Starr ise Antarktika ve Güney Okyanusunun iklimde önemli etkilere sahip olduğunun bilindiğini ancak bu yakın ilişkinin özellikle son zamanlarda daha etkili olduğunun altını çizdi.

Antarktika’da Buzların Erimesi Yeni Buz Devrini Tetikleyebilir

Zincirleme Olaylar Yaşanabilir

İngiliz bilim adamları Antartika’daki eriyen buzdağlarının kıtadan giderek uzaklaşmaya başladığını ve durumun zincirleme olayları tetikleyebileceğine inandıklarını söyledi. Yapılan araştırmaya bağlı olarak son 1.6 milyon yılda buzul çağı döngüleri giderek hız kazandı. Aynı zamanda bu durum yüzeye güneş radyasyonunun ne kadar ulaştığını da değiştirmiş oldu.  Öte yandan bu çalışma yapılmadan önce yörüngedeki ufak değişiklerden dolayı güneş enerjisinde var olan değişikliklerin iklimi ne kadar etkileyebileceğine dair çok az detay biliniyordu. Çalışma kapsamında kullanılmış kayalar Uluslararası Okyanus Keşif Programı ile geri kazanılan 1.6 milyon yaşındaki çökeltilerden alındı. Uzmanlar bu birikintilerin çeşitli değişikliklere yol açtığını belirtti.

Bilim insanlarının belirttiğine göre Güney Okyanusun tuz oranı arttıkça ve Kuzey Atlantik tazelendikçe büyük ölçekli değişimler daha çok ön plana çıkmaya başlıyor. Geçmişteki iklim koşullarını değiştiren bu yeni koşullar Dünyanın buz çağına sürüklenmesini de kolaylaştırıyor. Bilim insanları ilgili araştırmada toplanan verilerin giderek şaşırtıcı bir hale geldiğinin de altını çiziyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin