Anıtkabir’e Nasıl Gidilir? Anıtkabir’de Neden 24 Aslan Var?

0
583

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Anıtkabir’e Nasıl Gidilir? Anıtkabir’de Neden 24 Aslan Var?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir? Anıtkabir’de Neden 24 Aslan Var?

Ülkemizde birçok kişinin bildiği Anıtkabir hakkında bugün sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Dilerseniz gelin öncelikle Anıtkabir nerede sorusunun cevabını vererek başlayalım. Anıtkabir, ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir’in mimarları Emin Onat ve Orhan Arda’dır. Kabrin yapılacağı yer bizzat Atatürk tarafından seçilmiş olup ve Anıtkabir 1944 ile 1953 yılları arasında inşa edilmiştir.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle şehir dışında yaşıyorsanız dilediğiniz ulaşım şeklini kullanarak Ankara’ya gelmeniz gerekmekte. Sonrasında şehir merkezine gelerek Ankara Metrosuna binebilir ve metro ile Anıtkabir durağına gidebilirsiniz. Yolculuk şehir merkezinden yaklaşık 45 dakika sürmekte. Metro istasyonundan çıktıktan sonra karşınızda devasa Anıtkabir kompleksini göreceksiniz.

Tabi ki bu kadarla bitmiyor. Anıtkabir’e ulaşmak için tepeyi tırmanmanız gerekiyor. Gidebileceğiniz birkaç farklı rota var, ancak en doğrudan olanı “Mozole” tabelalarını takip etmek. Yürüyüş temponuza bağlı olarak yaklaşık 10-15 dakika süren bu yolculukta çok az gölgelik olduğundan yanınıza mutlaka bir şişe su almanızda fayda var.

Anıtkabir’in Bölümleri Nelerdir?

Anıtkabir dört ana bölümden oluşmaktadır: Tören Meydanı, Anıtsal meydan, Müze ve Mozole. Tören meydanı, dört bölüm arasında en büyük olandır ve resmî törenlerin yapıldığı yerdir. Anıtsal meydan, Atatürk’ün Türbesi’nin bulunduğu yerdir. Müze, mozolenin güney kanadında yer almakta olup, Atatürk’ün hayatıyla ilgili çeşitli eserler ve belgelere ev sahipliği yapmaktadır. Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir’in en önemli parçasıdır. Mermerden yapılmıştır ve odanın ortasındaki bir platform üzerinde yer almaktadır. Mozole yıl boyunca halka açıktır ve giriş ücreti yoktur.

Anıtkabir’de Neden 42 Basamak Var?

Bilindiği gibi Atamızın naaşı 10 Kasım 1953’te Dolmabahçe Sarayı’ndaki evinden Anıtkabir’e nakledildi ve “Türk Şeref Kıtası” adı verilen tören muhafızı, Atatürk’ün kabrini 24 saat koruyor. Bunun yanında Anıtkabir’in ana girişinden Atatürk’ün mezarına kadar 42 basamak bulunuyor. Bu basamak sayısının 42 olması da Atamızın Cumhuriyeti ilan ettiğinde yaşının 42 olmasından kaynaklanıyor.

Anıtkabir’de Neden 24 Aslan Var?

Gelin merak edilen bir diğer soruya birlikte cevap arayalım. Anıtkabir’de toplam 24 aslan heykeli bulunmakta. Aslan, gücün ve cesaretin sembolüdür. Anıtkabir’deki aslan heykelleri, Atatürk’ün ve Türk milletinin gücünü ve cesaretini temsil eder. Tabi ki aslanların neyi temsil ettiğini öğrensek de neden 24 adet olduğunun cevabı bu değildir. Anıtkabirdeki aslan sayısının 24 olmasının sebebi 24 Türk Oğuz boyudur. Her bir aslan bir Oğuz boyunu temsil etmektedir. Yani Atamızın mezarında her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüp tasarlanmıştır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin