Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

0
444

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

Animasyon ve Oyun Tasarımı, hareket ve şekil değişikliği yanılsaması yaratma sürecinin yanı sıra animasyon ve oyun geliştirmek için tasarım ve estetik uygulama sanatına odaklanan bir çalışma alanıdır. Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümü ise 2D, 3D animasyon, karakter gelişimi, resimli öyküleme, oyun teknolojilerini alanlarında geliştirmek ve geliştirilen oyunların dijital ve interaktif ortam yaratma konusunda gelişimlerini sağlayacak yetenekli kişiler yetiştiren 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümünü okuyacak kişilerin uzun süre bilgisayar karşısında çalışabilecek fiziki yeterliliğe sahip olması, yaratıcı ve sanatsal yanının güçlü olması, ekip çalışmalarına yatkınlık sağlayabilmesi, grafik tasarım ve güzel sanatlar alanına ilgili olması, sözlü iletişiminin iyi olması gerekmektedir. Ayrıca Adobe Flash, Adobe Creative Suite, Cinema 4G gibi grafik ve animasyon sahasında kullanılan programlara da hakim olması gerekmektedir.

Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümünden mezun olan kişilerden oyun akış çizelgesi ve ekran görüntüsü çekimlerini planlaması, oyunda bulunacak olan görevleri ve bulmacaları tasarlaması, yaratıcı fikirlerle gelecekteki projeleri şekillendirmesi gibi beklentiler vardır. Ayrıca programlanması planların görünmekte olan yüzlerinde yer alan karakterlerin ve de çevrenin tasarlanması, genel olarak modellenmesi ve oluşturulması aşamasında görev almaktadır.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümünden mezun olan kişiler için kariyer seçenekleri kapsamlı eğitim sayesinde birçok alanda mevcuttur. En temelinde mezunlar oyun şirketlerinde, çizgi film şirketlerinde, grafik tasarım atölyelerinde, otomotiv şirketlerinde çalışabilmektedirler. Kariyerlerini ilerleten kişiler ise birçok devlet veya özel kurumlarda da çalışma imkanına sahip olurlar. Kamu kurumlarında çalışabilmeleri için ise Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girip bu sınavda başarı elde etmeleri gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümü için Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girilmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavından 150 puan barajını geçen herkes ikinci oturuma girmeye hak kazanmaktadır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversitelerin İletişim Fakülteleri bölümüne girmeye hak kazanmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin