Anestezi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

0
482

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Anestezi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Anestezi Bölümü Nedir?

Anestezi bölümü ameliyatlarda anestezi işini gerçekleştirebilecek eğitimli ve deneyimli sağlık personelleri yetiştiren bir önlisans programıdır. Anestezi bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, soğukkanlı ve sağlık sektörüne karşı ilgili olması başlıca aranan özellikler arasındadır. Ayrıca yoğun stres altında çalışabilmek, el-göz koordinasyonuna sahip olmak, ekip halinde veya bireysel olarak çalışabilmek, acil durum prosedürlerini bilmek, kalp masajı uygulama bilgisine sahip olmak ve test için kullanılan çeşitli elektrik ve mekanik cihazları kullanabilmek gibi özelliklerde aranmaktadır. Anestezi bölümünden mezun olan öğrencilere “Anestezi Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Anestezi bölümünden mezun  olan kişilerden anestezi uzmanının talimatlarına göre hasta bakımı yapmak, anestezi sonrası tek kullanımlık maddeleri çıkarmak ve steril etmek, anestezi ekipman stoğunu temin etmek, bozuk anestezi araçlarını ilgili departmanlara rapor etmek, cerrahi işlem sırasında hastanın yaşamsal belirtilerini izlemek, anestezi öncesi ilaçları hazırlamak ve ekipmanı kurmaya yardımcı olmak, hastalarının odalarından ameliyathaneye taşınmasına ve bu süreçte rahatlıklarının sağlanmasına yardımcı olmak, hastaya solunum tüplerinin yerleştirilmesinde anestezi uzmanına yardımcı olmak ve anestezi çalışma odasını organize etmek ve bakımını yapmak gibi görevler beklenir.

Anestezi bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek Sosyal Hizmet, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Yönetimi ve Acil Yardım Afet Yönetimi gibi bölümlerde 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlayabilirler.

Anestezi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Anestezi bölümü mezunları ameliyat yapılan ameliyathane birimleri olan her yerde bulunmak zorundadırlar. Üniversitelere bağlı hastanelerde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, özel kliniklerde ve ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yeterli puan alındığı durumlarda Türkiye Kamu Hastanelerinde çalışma imkanları vardır.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Anestezi bölümü kazanılması için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na (YKS) girip bu sınavın ilk oturumu olan TYT puan ve başarı sırası dikkate alınmaktadır. Girilen TYT sınavından en az 150 puan alınması gerekmektedir. Ancak üniversite puan ve başarı sırası her yıl değişiklik göstermektedir. Bu sebeple bu bölüme yerleşebilmek için daha yüksek puanlar alınması gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin