Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
432

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümü; Amerikan kültürünü, edebiyatını, sanatını ve tarihini kaynaştırarak Amerika Birleşik Devletleri Hakkında derinlemesine ve kapsamlı bilgilere sahip yetenekli kişiler yetiştirmektir. Bu bölüm 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Ancak bazı üniversitelerde öğrencilere 1 yıl hazırlık dersleri de verilmektedir. Bölümün asıl amacı, mezun olduktan sonra Amerikan kültürünü ve edebiyatını öğrenebilen, İngilizce öğretebilen bireyler yetiştirmektir.

Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyen kişilerin teknoloji ve gündemi yakından takip ediyor olması, yabancı dillere ve kültürlerine ilgisinin olması, ekip çalışmalarına yatkın olması, okumayı ve araştırmayı seviyor olması, sabırlı ve yaratıcı olması, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin iyi olması, çok yönlü ve analitik düşünebiliyor olması gerekmektedir.

Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler Amerikan kültürü ve eserlerini araştırıp, derleyip dilimize kazandırmak adına gerçekleştirilen her türlü çalışmadan sorumlu olurlar.

Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü İş imkanları Nelerdir?

Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler istedikleri taktirde formasyon eğitimi alabilirler. Aldıkları bu eğitimin sonrasında ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girip MEB’e bağlı okullarda İngilizce Öğretmenliği yapabilirler. Ayrıca özel okullarda veya dil kurslarında İngilizce öğretmenliği, tercüme bürolarında çevirmen, turizm acentelerinde turist rehberi, büyükelçilikler veya konsolosluklarda çalışabilme, TRT ve benzeri kurumlarda da çalışma imkanına sahiplerdir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyen öğrencilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın birinci ve üçüncü oturumuna girmeleri gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavından 150 puan barajını aşan öğrenci üçüncü oturum olan YDT sınavına girmeye hak kazanmaktadır. YDT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre öğrenci Edebiyat Fakültelerine yerleştirilmektedir. Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümü, üniversitelerde Edebiyat Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan ve yalnızca Dil puan türüne göre öğrenci kabul eden bir lisans bölümüdür.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin