Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
514
Alzheimer Hastalığı Nedir

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı, düşünce süreçlerini darmadağın edip onları zihinsel karmaşa ve engellenmişlik denizinde yelkensiz bırakan düşkünleştirici bir beyin bozukluğudur. Tüm dünyada demansa yakalanmış milyonlarca kişi vardır. Yaşla beraber gelen ciddi unutkanlık Alzheimer hastalığının habercisi olmaktadır. Alzheimer hastalığı için henüz kesin bir tedavi bulunamamış olmakla birlikte bu durumun ilerleyişini yavaşlatmaya yardımcı bazı tedaviler mevcuttur. Ancak hala Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak göz ardı ediliyor ve bu hala tutulanların bakım veya tedavi masrafları açısından ihmal edilmektedir.

Alzheimer hastalığı çok yaygın olup; çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. 2001 yılında 24 milyondan fazla insanda saptanmıştır. Bu sayı her 20 yılda ikiye katlanarak 2040 yılında bu rakamın 81 milyona ulaşabileceğinden endişe edilmektedir. Alzheimer hastalığının batı ülkelerinde 85 yaş ve üzeri kişilerde görülme sıklığı %24-35 arasındadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise yeni verilere göre sıklığı az olmakla beraber; demanslı hastaların yaklaşık %60’nın dünyanın bu bölgelerinde olduğunu göz ardı etmemek gerekmektedir.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonlarını etkileyen yavaş seyirli, ilerleyici bir demans tipi olmakla beraber sinsi başlangıçlı bir hafıza bozukluğudur. Özellikle kişide afazi (edinilmiş dil bozukluğu) ve apraksi (motor konuşma bozukluğu) yaparak, düşüncede, bir şeyi yapmada, karar vermede ve oryantasyonda bozulma oluşturmaktadır. Çok dikkat çeken erken belirtilerden biri hafıza kaybıdır. BU hafıza kaybı geçmiş hafızanın korunduğu, hastalığın ilerlemesi ile birlikte sıklıkla telaffuz edilmeye başlanan küçük unutkanlıkların başlaması şeklindedir. Meydana gelen bozukluğun ilerlemesi ile birlikte bilişsel yeteneklerdeki kayıp, dil alanlarında, beceri gerektiren hareketlerde ve tanıma fonksiyonlarında bozulmaya doğru devam etmektedir.

Alzheimer hastalığının son evrelerine doğru ise korkunç kabuslar görülmeye başlanmaktadır. Zamanla kol ve bacaklar, bağırsaklar ve mesane kontrolden çıkmaktadır. Tüm vücuda yayılan uyuşukluk hissi ise tüm bu belirtilerin beraberinde gelmektedir.

Alzheimer Hastalığı belirtilerini kısaca şöyle özetlenir;

  • Günlük yaşam aktivitelerini etkileyen bellek kaybı
  • Kelime bulmada güçlük
  • Kişilik değişimleri
  • Sorumluluktan kaçınma
  • Zaman ve mekan karmaşası
  • Günlük yaşam aktivitelerini yapmada güçlük
  • Sık kullanılan eşyaların yerlerini değiştirme
  • Ruh hali ya da davranışlarda değişim
  • Yargı ve karara varmada güçlük çekme

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin