Almanca Öğretmeni Nedir? Çalışma Alanları Nelerdir?

0
452

Nasıl Olunur? kategorisinde, bu yazımızda sizlere Almanca Öğretmeni Nedir? Nasıl Olunur ve Çalışma Alanları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Almanca Öğretmeni Nedir?

Almanca Öğretmeni çalıştığı kurumlarda veya kuruluşlarda öğrencilere belirlenmiş olan programlar çerçevesinde Almanca konuşma, anlama, yazma ve okuma becerileri kazandırmak amacıyla dil eğitimi veren kişidir. Almanca öğretmeni eğitiminde sorumlu olduğu kişilere uygun çalışma programı hazırlayan, Almanca konuşma, anlama, okuma becerileri kazandırmak için testler çözdürmek, çalıştığı eğitim kurumlarına daha fazla katkıda bulunmak için seminerlere katılmak, gerekli gördüğü taktirde ek materyaller sağlamak, Almanca dil eğitim-öğretim panelleri veya şölenleri düzenlemek, mesleki alandaki gelişmeleri takip etmek, öğrencilerinin başarılarını ölçmek ve değerlendirmek, gerektiği zaman danışmanlık hizmeti vermek ve öğrencilere yol göstermek, öğrencileri derse dahil etmenin yollarını bulmak, sınav soruları ve alıştırmalar hazırlamak, kaliteli bir öğrenme ortamı hazırlamak gibi amaçları olmalıdır. Bunların yanında öğrencilere Almancayı sevdirmeleri, farklı bir dil olması ve öğrencilerin bu konuda ön yargılı olması sebebiyle sabırlı olması, problem çözme becerisine sahip olması, planlama ve organizasyon becerisinin fazla olması ve etkili iletişim kurabilmesi oldukça önemlidir.

Almanca Öğretmeni Nasıl Olunur?

Almanca öğretmeni olabilmeniz için en önemli kriter farklı bir dil öğrenmeye yatkın olmanız ve bunu severek yapmanızdır. ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girdikten sonra ardından YDS sınavına girmeniz ve YDS sınavında başarılı olmanız gerekmektedir. Bu sınav sonucunda üniversite de Almanca Dil ve Edebiyatı Fakültesi kazanılır ve bu fakültenin eğitim süreci 4 yıldır. Almanca öğretmenliğinde yükselmek gibi bir imkanınızda vardır. Fakültede de eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ALES sınavına girip bu alanda uzmanlaşmanız mümkündür. Milli Eğitim Kurumlarına bağlı devlet okullarında, özel okullarda, dil kurslarında, halk eğitim kurumlarında, üniversitelerde veya bire bir çalışma imkanları vardır. Bunların yanında editörlük ve istenilirse tercümanlık da yapabilirler. Eğer kişi devlet okullarında çalışmak isterse ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmeleri gerekmektedir. Almanca öğretmenleri için bu sınav 3 basamakta gerçekleşmektedir. İlk girecekleri sınav Genel Yetenek-Genel Kültür sınavıdır, ikinci basamakta Eğitim Bilimleri, üçüncü ve son sınavda Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavına girip bu sınavlarda başarılı oldukları taktirde devlet memuru olabilirler.

Almanca Öğretmeni Çalışma Alanları Nelerdir?

Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilerin Almanca dilinin birinci ya da ikinci yabancı dil olarak okutulan tüm ilk ve orta öğretim kurumlarında ve diğer eğitim kurumlarında çalışma imkanları vardır. Bunun yanı sıra Almanya ile ticari iş birliği olan özel sektörün ilgili alanlarında ve turizmde çeşitli alanlarda çalışabilirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin