Aktüerya Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

0
449

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Aktüerya Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Aktüerya Bölümü Nedir?

Aktüerya insanların doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; kaza, yangın, deprem, hırsızlık, sel gibi mal varlığına etki eden, önceden bilinemeyen bu olaylardan kaynaklanacak finansal etkinlikleri inceleyen bilim dalıdır. Aktüerya bölümü 4 yıllık lisans bölümüdür. Daha genel olarak uzmanlar belirsizlik konularını modellemek için titiz matematik uygularlar. Aktüerya, olasılık teorisi, matematik, istatistik, finans, ekonomi ve bilgisayar bilimi gibi birçok alanın konularını içermektedir.

Aktüerya bölümünü okumak isteyen kişilerin analitik düşünme gücüne sahip olması, ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması, güncel olayları takip etmesi, ekip çalışmalarına açık olması, matematik alanına ilgi duyması ve bu alanda oldukça başarılı olması, dikkatli olması, titiz olması, ayrıntılar ile ilgilenmekten sıkılmaması, insanlarla ilişkilerinin iyi olması gerekmektedir.

Aktüerya bölümünde başarılı olunması için her meslek grubunda olduğu gibi bu grupta da özverili çalışmak gerekmektedir. Aktüerya bölümüne özgü istatiksel beceri geliştirilmelidir. Özellikle yurtdışında çok önemli meslek grupları içerisinde yer alan bu bölümün en yaygın olduğu ülkelerdeki sistemler araştırılmalıdır.

Aktüerya Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Aktüerler geçmiş verileri analiz ederler ve gelecekte oluşabilecek finansal kayıpları karşılamak için ne kadar maddi kaynak ayrılması gerektiğini belirlemek için bu belgeleri kullanırlar. Aktüerya bölümünden mezun olan kişiler Yatırım Danışmanlık Firmaları, Sigorta Şirketleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Araştırma Şirketler, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ekspertizlik Şirketlerinde çalışma imkanına sahiptirler. Söz konusu çalışma alanları içerisinde devlet kurumlarında çalışabilmeleri için ise ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girip bu sınavda yeterli bir puan almaları gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Aktüerya bölümünü okuyabilmek için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT sınavından 150 puan barajının geçilmesi gerekmektedir. Ardından ikinci oturum olan AYT sınavı puan ve başarı sırasına göre üniversiteye tercih yapılmaktadır. Aktüerya bölümünün sayısal ağırlıklı olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin