Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

0
416
Aktüerya Bölümü Nedir

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

Aktüerya; sigorta, finans ve benzeri endüstriler ve meslek dalları hakkında mevcut riski değerlendirmek için matematiksel ve istatistiksel yöntemleri uygulayan bir disiplin türüdür. Daha net bir şekilde ifade edilmesi gerekirse uzmanlar belirsiz konuları modelleyebilmek için titiz matematik uygularlar. Aktüerya Bilimleri Bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Aktüerya Bilimleri bölümünün amacı ise kişilerin bilemeyeceği durumlarda meydana gelen olumsuzluklara karşı korumak ve oluşabilecek hasarı en aza indirmektir. Buradan yola çıkarak lisans eğitiminde temel anlamda sosyoloji, felsefe, psikoloji dersleri verilirken akademik anlamda risk kuramı, hayat ve hayat dışı sigortalar matematiği gibi dersler verilmektedir.

In the unlikely event that a patch should fall off, it can be reapplied. You and your doctor will decide together how long you should take this medicine. If coadministration cannot be avoided, ECG monitoring is recommended during treatment . Make sure you are current on all vaccines before you begin treatment with Cosentyx.

Aktüerya Bilimleri bölümü ülkemizde yalnızca 9 üniversitede eğitim vermektedir. Bölümün az sayıda mezun veriyor olması iş imkanı açısından adaylara ayrıcalık sağlamaktadır.

Aktüerya Bilimleri bölümünü tercih edecek olan adayların analitik düşünme gücüne sahip olması, güncel olayları takip etmesi, ekip çalışmasına açık olması, dikkatli ve titiz olması, ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması ayrıca ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmaması gerekmektedir.

Aktüerya Bilimleri bölümünden mezun olan adaylardan başta enflasyon olmak üzere ekonomik etkiler, sigorta şirketindeki üretimin niteliği ve kapasitesi, mevzuat, sosyal ve politik etkenler, şirketin risk kabul politikaları, poliçe ve ürün özellikleri gibi belirsizliği artıracak yönde gelişen birçok iç ve dış faktörün etkisinden dolayı hesaplamalar uzmanlık düzeyinde bir bilgi birikimi gerektirmektedir.

Aktüerya Bilimleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Aktüerya bölümünden mezun olan adaylar Sigorta Şirketleri, Araştırma Şirketleri, Yatırım Danışmanlık Firmaları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ekspertizlik Şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca söz konusu bölümde devlet kurumlarında çalışabilmek için diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girilmesi gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Aktüerya Bilimleri bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin sayısal alanda başarılı olmaları gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin