Akıllı Saat Nedir? Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

0
646

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Akıllı Saat Nedir? Özellikleri ve Zararları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Akıllı Saat Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Giyilebilir Teknoloji hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başlamış ve birçok insan tarafından da ilgi çekici bir hale gelmiştir. Bunların en iyi örneği ise Akıllı Saatlerdir. Akıllı Saatler birçok firmanın üretmeyi tercih ettiği son teknoloji ürünlerden biridir. Bileğe takılan ve normal kol saatleri gibi görünen bu ürünlerin çeşitli özellikleri insanları cezbetmektedir. Akıllı saatlerin özellikleri firmalar arasında değişmekle beraber şöyle özelliklere sahiptir:

  • Akıllı saatlerin en büyük özelliği telefon gibi konuşma imkanına sahip olmasıdır.
  • Akıllı saatlerde gelen mesajı göz ardı edilebilir veya kabul edilebilir. Kullanıcı içeriğin tümünü görmek istediğinde akıllı aktarım sayesinde ekranda görebilir.
  • Akıllı saatler ses kaydetme özelliğine sahiptir.
  • Akıllı saatler de müzik dinleme imkanı vardır.
  • Akıllı saatlerde sesli kullanım özelliği de mevcuttur. Cihazda bulunan dahili hoparlör ile kullanıcı ahizesiz bir şekilde konuşma yapabilmektedir.
  • Akıllı saatler yürürken veya spor yaparken adımların ölçülmesinde de işe yaramaktadır.
  • Akıllı saatler ayrıca uyku kalitesini ölçme, alarm kurma, gibi özelliklere de sahiptir.

Akıllı Saatlerin Zararları Nelerdir?

Akıllı Saatlerin verimliliği ve rahatlığı çok fazla olmasına rağmen bu tür teknolojilere eşlik eden çeşitli sağlık riskleri de mevcuttur. EMF radyosu nedeniyle akıllı saatlerin her durumda kullanılması çok doğru değildir. Akıllı saatler insan vücuduna belirli bir radyasyon yaymaktadır. Bu sebeple ürünler insan teni ile temas ettiği taktirde zararlı etkileri artacak ve radyasyon vücuduna doğrudan etki edecektir. Bu yönü ile zararlı olduğu düşünülen fakat hala netleştirilemeyen akıllı saatlerin kullanımı kişilerin isteklerine bağlıdır.

Akıllı saatlerin en büyük zararı ise işlevsiz olmasıdır. Tek başına bir işe yaramayan ancak telefonla birlikte kullanıldığı süreçte bir amaca hizmet eden bu ürünlerin telefon olmadan kullanılması son derece anlamsızdır. Tüm bunların yanı sıra şarj etme problemi bulunan ve telefonlar gibi sürekli şarj gerektiren bu cihazlarla her gün uğraşılmak zorunda kalınmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin