Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir?

0
299
Colorful paper shopping bags in a trolley. Ideas about online shopping addiction.

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünün amacı; başta aile olmak üzere, çalıştığı kurumun veya toplumun yaşamını uluslararası yaşam kalitesine çıkarmaya yardımcı olmak, aile bireylerinin ailelerin ve kurumların ekonomik kaynaklarını planlayabilecek, tüketici davranışlarını analiz edebilecek, kontrol edebilecek ve kurumların belirledikleri hedefler doğrultusunda isteklerine ulaşabilmeleri için planlar ve denetim yapabilecek bireyler yetiştiren 4 yıllık lisans bölümüdür.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünü okuyacak kişilerin sosyal bilimlere ilgi duyması, insanlarla iyi iletişim kurabilmesi, hoşgörülü ve sabırlı olması, düşüncelerini başka insanlara etkili bir şekilde aktarabilmesi, araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanması, iyi bir gözlemci olması, kendini ve çevresini geliştirmeye istekli olması, toplumsal olaylara merak duyması, olaylar arasında bağlantı kurabilmesi, coşkulu ve yaratıcı olması, başkalarının duygu ve düşüncelerini iyi anlayabilmesi gerekmektedir.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun olan kişilerden kurumlar veya kişilerin refah bir yaşam sürmesi adına çalışmalarda bulunmak, her türlü çevre sorunları ile ilgili önlemler almak, toplumsal veya psikolojik problemlerle ilgili araştırmalar yapmak, ailelere veya kurumlara yönelik eğitimler veriyor olması gibi beklentiler mevcuttur.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun olan kişilerin iş imkanları oldukça geniştir. Mezunların bir bölümü pedagojik formasyon alarak öğretmen de olabilmektedir.

Devlet Kurumlarında: Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Hastaneler, Kitle İletişim Kurumları, MEB’e bağlı okullar, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kurumlarda çalışabilmektedir.

Özel Sektör: Özel Hastaneler, Rehabilitasyon Kurumları ve Oteller gibi alanlarda çalışabilmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünü okumak isteyen öğrencilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na (YKS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınav iki oturum halinde yapılmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavında 150 barajını geçen öğrenciler ikinci oturum olan AYT sınavına girmeye hak kazanmaktadır. AYT sınavından elde edilen puan ve başarı sırasına göre bu bölüme tercih yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin