Aile destek ödemesine yeni yılda zam geliyor – İşte detaylar

0
452
Özel Güvenlik Sınav Ücreti Yatırma
Aile destek ödemesine yeni yılda

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Aile destek ödemesine yeni yılda zam geliyor – İşte detaylar hakkında bilgiler vereceğiz.

Aile destek ödemesine yeni yılda zam geliyor – İşte detaylar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik ödenen destek ödemelerinde yeni yılla beraber fiyat artışı bekleniyor. 2023 yılında farklı destek kollarına yönelik yapılan artış Aile Destek Ödemelerinde de umut kapısı oluşturdu.

Geçtiğimiz yıl sonunda Ocak ayının ödemeleri erkenden hesaplara yatırılmıştı. Şimdi ise gözler Şubat ayına çevrildi. Vatandaşlar yeni bir zam uygulanıp uygulanmadığını e-devlet sistemine girerek hesapları üzerinden kontrol edebiliyor.

GÖZLER ŞUBAT AYINA ÇEVRİLDİ!

Aile Destek Ödemesi kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 3 milyon hane için 3,8 milyar TL ödeme yaptığını açıklamıştı. Bu faydadan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, asgari ücretle çalışanlar emekliler online ortamda başvuru yaptıklarında geri ödemesiz 1.250 TL’ye kadar destek tutarından faydalanabiliyor.

En son 29 Aralık Perşembe günü hesaplara yatırılmaya başlanan Aile Destek Ödemesi için Şubat ayı dört gözle bekleniyor. Özellikle yeni yılda yapılması planlanan zamların Şubat ayında hesaplara yansıması yardımdan faydalanan kişiler için yeni bir beklenti oluşturdu.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ ZAMLANDI MI?

Aile Destek Ödemeleri en düşük 850 TL en yüksek 1.250 TL olarak yatırılıyor. Her vatandaş bu faydadan 12 ay boyunca yararlanabiliyor. Her ayın belirli dönemlerinde hesaba otomatik olarak yatırılıyor. Aile Destek Ödemesinden faydalananlar PTT şubeleri aracılığıyla ödemesini alabilir. PTT kart aracılığı ile PTT matikler ödemenin çekilebileceği kanal olarak sunuluyor.

Aile Destek Ödemesinden yararlanmak isteyenlerin aile içerisindeki kişi başına düşen aylık gelir üzerinden hesaplama yapması gerekiyor. 2023 yılı için yapılacak son ödeme Temmuz 2023’te gerçekleştirilecek ve uygulama sona erecek. Yeni yılda destek ödemesine yönelik yeni bir zam yapılıp yapılmayacağına dair net bir sonuç açıklanmadı. Duyurusu yapılmamış olsa dahi bu vatandaşlar e-devlet platformu üzerinden sorgulama yapabilecek.

AİLE DESTEK ÖDEMESİ SORGULAMA LİNKİ

Aileye Destek Ödemesi sorgulaması için e-devlet platformuna giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesine girilmelidir. Ardından “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklanılmalıdır. Açılan sayfa içerisinde ilgili alan bulunarak bugüne kadar ödenen tutarlar ile aylık olarak ödenen tutar net olarak görülebilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin