Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Bölümü Nedir?

0
446

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere  Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü bir önlisans programıdır. Bu programın asıl amacı ise diş hekimlerine yardımcı olabilecek, laboratuvar aşamalarını yürütebilecek, hasta tedavisi sırasında yardımcı olacak bunun yanı sıra hasta kabulün de sorumluluk alabilecek “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanıyla eleman yetiştirmektir. Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde okuyabilmek için insanlar arası iletişimin önemli olması, kan vb. korkulara sahip olmamak, el becerisi iyi olmak, işini severek yapıyor olmak, bu meslekte el ve göz becerisi gerektiğinden bu uzuvların herhangi bir sakatlığı olmaması ve gece veya gündüz nöbet şeklinde çalışma olabileceğinden çalışma odalarında devamlı ayakta durulduğundan bununla ilgili ortopedik bir sakatlığın olmaması gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü mezunlarının görevleri çalıştığı yerin düzenini ve temizliğini sağlamak, arızalı cihazların tespitini yapmak, oluşturulan protezleri sağlığa uygun ve estetik hale getirmek, herhangi bir sebeple hasar görmüş protezlerin onarımını sağlamak ve diş hekiminin hastanın ağız yapısına göre gereken ölçüleri almasının ardından hazırlanacak olan protezi, diş telini vb. modelleri ölçülere uygun hazırlamak gibi görevleri vardır.

Ağız ve Diş Sağlığı programından başarıyla mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip başarılı oldukları taktirde “Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi “gibi lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü her geçen yıl kendini geliştiren ve oldukça çok tercih edilen bir bölümdür. KPSS ile önlisans ataması en iyi olan bölümlerden biridir. Bu bölümden mezun olan kişiler pek çok yerde çalışabilmektedir. Devlet hastanelerinde, özel kliniklerde, diş protez laboratuvarlarında, eğitim ve araştırma hastanelerinde, üniversitelere bağlı üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde ve ağız-diş sağlığı merkezlerinde çalışma olanakları vardır.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT puan ve başarısı sırası dikkate alınmaktadır. Öğrencinin TYT sınavından elde etmiş olduğu başarıyla üniversitelere yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin