Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

0
434

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Nedir?

Adli Bilişim Mühendisliği, siber dünyada işlenen suçlara çözümler bulabilmek ve bu tür suçların azalmasına destek olabilecek deneyimli elemanlar yetiştiren 4 yıllık lisans bölümüdür. Günümüz ev teknolojileri ve internet her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Kişisel bilgilerin internet üzerinden diğer kullanıcılar tarafından çalınması ve habersiz kullanılması adli bilişim suçlarıdır. İnternet ile ilgili yaygınlaşan bu tür suçların önlenebilmesi için açılan bir bölümdür.

Adli Bilişim Mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerden iyi derecede bilgisayar ve ağ bilgisi edinme, adli bilişim incelemelerinde kullanılan yöntemlerin ve donanımların uygulamalı olarak öğrenilmesi, temel mühendislik düşüncesine sahip olma, yasal sorumluluklar ve kişisel verilerle ilgili yasal düzenlemelerin öğrenilmesi, sosyal becerilere sahip olma ve takım çalışmasına sahip olma gibi sorumluluklar beklenmektedir.

Adli Bilişim Mühendisliği alanında bilimsel çalışmalar yapabilecek yetişmiş insan gücüne oldukça ihtiyaç vardır. Bu alan için gerekli bilişim ve teknik elemanları yetiştiren önlisans bölümlerinden açığın kapatılması beklenemez. Adli Bilişim Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler ülkemizde önemi yeni anlaşılan bu alanda eğitim veren üniversiteden mezun olmuş olacak ve bu alanın öncüleri olacaklardır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bilişim ve teknoloji alanında gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sayesinde, teknolojideki ilerleme oldukça iyi bilinmektedir. Türkiye’nin bu mevcut yarış içerisinde yerini alması ve özellikle bilim adamı ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Bu bilgiler sonucunda anlaşılacağı gibi bu bölüm mezunlarına oldukça ihtiyaç vardır ve çalışma olanakları da geniştir. Bakanlıklar, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Adli Tıp Kurumları, Adli Bilimler Enstitüleri, Üniversiteler, Diğer Kamu kurumları ve Özel sektörde çalışabileceklerdir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na (YKS) girilmelidir. Bu sınavın ikinci oturumu olan AYT sınav puan ve başarı sırasına göre tercih yapılmalıdır. Bu sınavda da başarılı olunması için matematik ve fen bilimleri sorularının çözülmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin