Adli Bilimler Bölümü Nedir? İş olanakları!

0
412

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Adli Bilimler Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Adli Bilimler Bölümü Nedir?

Adli Bilimler bölümü, adli ve idari soruşturmalar sürecinde elde edilen delillerin incelenmesi ve değerlendirilmesi suretiyle, suç ve suçlunun belirlenmesi ve kanıtlanmasında yürütülen süreci takip eden yetenekli elemanlar yetiştiren 4 yıllık lisans bölümüdür. Bu bölümde kişilere suçların nasıl yeniden yapılandırılacağı ve kan, DNA, parmak izleri ve diğer kanıtlar gibi fiziksel kanıtların nasıl analiz, bir mahkemede nasıl kullanılacağı öğretilmektedir.  Adli bilim alanı, fizik, kimya ve biyoloji dahil olmak üzere bir dizi bilimsel daldan kaynaklanmaktadır ve odak noktası fiziksel kaynakların tanınması ve değerlendirilmesi üzerinedir.

Adli Bilimler bölümünü okuyacak kişilerin mutlaka sabırlı olması, öğrenmeye ve araştırmaya meyilli olması, detaylara dikkat eden bir yapıya sahip olması, problem çözme ve analitik düşünebiliyor olması, insani yönü gelişmiş olması, ısrarcı bir yaklaşıma sahip olması, güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olması, dikkatli olması ve işini severek yapacak kişilerin tercih etmesi gerekmektedir.

Adli Bilimler bölümünden mezun olacak kişilerden genellikle küçük miktarlarda tutulan kanıtları elemek ve sıralamak, sonuçları ve bilgisayar verilerini analiz etmek, suç mahallerine katılmak ve incelemek, elde edilen bulguları kaydetmek, asistanların çalışmalarını gözden geçirmek ve denetlemek, yeni adli tıp tekniklerini araştırmak ve mahkemelerde çapraz inceleme altındaki bulguları gerekçelemek gibi beklentiler mevcuttur.

Adli Bilimler Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Adli Bilimler bölümünden mezun olan uzmanlar almış oldukları kapsamlı eğitim sayesinde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan; Narkotik Şube Müdürlüğü, İnterpol Şube Müdürlüğü, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü, Kriminal Araştırma ve Teknik İncelemeler Eğitim Şube Müdürlüğü, Araştırma Geliştirme Şube Müdürlüğü ve Güven Timleri Şube Müdürlüğü gibi adli bilimlere ihtiyaç duyulan ve bu alanlarda çalışmalar yapan resmi kuruluşlarda çalışabilmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Adli Bilimler bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan AYT sınavı puan ve başarı sırasının iyi olması gerekmektedir. Adli Bilimler bölümü sayısal ağırlıklı bir bölümdür. Bu sınav sonucunda elde edilen başarıya göre üniversiteye yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin