Adalet (MYO) Bölümü Nedir? İş olanakları!

0
459

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Adalet (MYO) Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Adalet Bölümü Nedir?

Adalet bölümü, mevcut sosyal adalet konularını, hukuk ve kültürün arka planını, yasal sistemleri inceleyen yenilikçi bir sosyal bilim programıdır. Devleti oluşturan anayasada yer alan ve bütünlüğü koruyan ilkeleri benimseyen bir anlayışa sahip yetkin personellerin yetiştirildiği bir bölümdür. Adalet bölümü, adalet alanı altında yer alan Zabıt Katipliği ile İnfaz ve Koruma dallarının yeterliliğini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Adalet bölümünün asıl amacı ise hakim ve savcılara yardımcı eleman yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan kişiler, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadır. Bunların yanı sıra infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilen görevlere getirilebilir.

Adalet bölümü hem örgün eğitim veren üniversitelerde hem de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde sınavsız ikinci üniversite kapsamında okutulmaktadır. Adalet Meslek Lisesi mezunu olan öğrenciler 2 yıllık Adalet bölümüne sınavsız geçiş yapabilmektedir.

Adalet yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilmektedir.

Adalet Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Adalet bölümü mezunları gerek kamuda gerekse özel sektörde çeşitli alanlarda görev alabilmektedir. Ancak kamu da çalışmak için her bölümde olduğu gibi bu bölümde de KPSS şartı aranmaktadır. Adalet bölümü mezunları adalet saraylarında/mahkemelerde zabıt katipliği görevinde bulunabilirler. Ayrıca mübaşirlik görevinde, gerekli şartları yerine getirdiklerinde yazı işleri müdürü görevinde, icra müdür yardımcısı görevinde, yaşadığı şehirde öğretmen ihtiyacı çoksa ve ücretli öğretmen alınacaksa MEB’e bağlı olarak çalışabilirler, Cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz kurumları ayrıca özel avukatlık ve hukuk bürolarında çalışabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra KPSS’de yeterli puanı alarak herhangi bir memurluk statüsünde çalışabilmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Adalet Bölümü için ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS)’nın ilk oturumu olan TYT puan ve başarısı sırası dikkate alınmaktadır. Bu bölümün tercih edilmesi için TYT’den alınması gereken minimum puan 150’dir ancak bu puan türü ve başarı sıralaması her yıl değişiklik göstermektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin