Adalet Bakanlığı Lise, Önlisans, Lisanslı 237 Personel Alımı

0
487

Kamu Alımları, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Adalet Bakanlığı Lise, Önlisans, Lisans Mezunu 237 Personel Alımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Adalet Bakanlığı Lise, Önlisans, Lisans Mezunu 237 Personel Alımı

Adalet bakanlığı 23 Şubat 2021 tarihli resmi gazetede Bakanlık merkez ve merkez atamalı taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere 237 sözleşmeli personel alım yapılacağına dair ilan yayımladı.  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin B fıkrasına göre istihdam edilmek üzere aşçı, kaloriferci, şoför, istatistikçi, koruma ve güvenlik görevlisi, teknisyen, tekniker ve mühendis unvanlarında 237 personel alım yapılacaktır.

Adaylar pozisyonlardan sadece bir mahal ve pozisyona başvuru yapabileceklerdir. Adayın birden fazla pozisyona başvuru yaptığı takdirde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecektir.

Adaylar başvurularını 23 Şubat 2021 ile 12 Mart 2021 tarihleri arasında saat 23:59:’a kadar https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde belirtilen takvimde aktif olan iş başvuru ekranını kullanarak gerçekleştireceklerdir. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Unvan ve Kadro Sayıları

Adalet Bakanlığı Lise, Önlisans, Lisans Mezunu 237 Personel Alımı

Genel Şartlar

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

b) Lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden en az 70 ve daha yukarı puan almış olmak.

Özel Şartlar

Teknisyen

 • En az meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,

Tekniker

 • En az meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olmak,

Mühendis

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,

Destek Personeli (Aşçı)

 • Ortaöğretim veya yükseköğrenim kurumlarının aşçılık veya dengi bölümü mezunu olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olup, halk eğitim müdürlükleri ile diğer resmî kurum veya kuruluşlarca düzenlenen kurslardan verilen Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği kriterlere uygun aşçılık sertifikası, ustalık belgesi veya dengi sertifikaya sahip olmak,

Destek Personeli (Şoför)

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, (01 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yeni tip D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak)

Diğer Teknik Hizmet Personeli (İstatistikçi)

 • İstatistik lisans bölümünden mezun olmak,

Destek Personeli (Kaloriferci)

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak,

Koruma ve Güvenlik Görevlisi

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,
 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak
 • Güvenlik soruşturması olumlu olmak,
 • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde yer alan şartları taşımak.

Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler

Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belgeler; Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartının (ön ve arka yüzü) ve Güvenlik Soruşturması Formu sisteme yüklenmelidir.

Destek personeli (şoför) pozisyonuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belgeler; sürücü belgelerinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Destek personeli (aşçı) pozisyonuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belgeler; En az lise veya dengi okul mezunu olanların, halk eğitim müdürlükleri ile diğer resmî kurum veya kuruluşlarca düzenlenen kurslardan verilen Milli Eğitim Bakanlığının aşçılık sertifikası, ustalık belgesi veya dengi sertifikalarını sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Destek personeli (kaloriferci) pozisyonuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belgeler; Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların düzenlediği kurslardan alınan sertifikalarının sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin