Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri –  Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi tüm dünya için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünün amacı ise afet gerçekleşmeden önce ve sonrasında topluma ve çalışma ekibine gerekli bilgilendirilmeler yapılmasını sağlayacak, planlamalar oluşturacak, afet anında düzeni sağlayacak yetenekli elemanlar yetiştirmektir. Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü 4 yıllık lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan kişilere “Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanı” unvanı verilmektedir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünün en büyük avantajı ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin olmasıdır. Açılan bu bölümün ülkemizde eksikliği oldukça hissedilen elemanların giderilmesi için oldukça etkilidir.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünü okumak isteyen kişilerin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanmak, ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilmek, bedence sağlam ve güçlü olmak, liderlik özelliklerine sahip olmak, ekip çalışmalarına ayak uydurabilmek ve sorumluluk duygusu güçlü bir kişi olmak aranan özellikler arasında yer almaktadır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunları, almış oldukları eğitim doğrultusunda görev yapmaları gereken tüm durumlarda planlama, organizasyon, malzeme kontrolü ve saha çalışmalarının düzenlenmesi gibi birçok sorumlulukları bulunmaktadır.

Bu bölüm mezunları sivil toplum kuruluşları ve devlet başta olmak üzere birçok çalışma alanına sahiptirler. İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri, Uluslararası kuruluşlarda afet yönetimi ile ilgili organizasyonlarda, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde, üniversitelerde ilgili bölümlerde öğretim görevlisi olarak çalışmak gibi imkanları vardır.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Bu bölümü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavına (YKS) girip bu sınavın ikinci oturumu olan AYT sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. AYT sınavı puan ve başarı sırasına göre üniversite tercihi yapılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.