AÖL Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri Güncellendi

0
388
Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Yeni

AÖL Adayları, bu yazımızda sizlere Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri Güncellendi hakkında bilgiler vereceğiz.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri Güncellendi

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihlerinde güncelleme yapılmıştır. İçerisinde bulunmuş olduğumuz pandemi sürecinden dolayı 29 Nisan 2021 ile 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında ülkece tam kapanmaya geçilmiştir. Bu sebeple Açık Öğretim Lisesi (AÖL) yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri 17 Mayıs 2021 ile 11 Haziran 2021 mesai bitimine kadar gerçekleştirilecektir.

AÖL Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) iletişim teknolojilerini kullanarak yer ve zaman sınırlaması olmadan kişilerin eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir. İlköğretim veya ortaöğretim mezunları, ortaöğretim kurumundan ayrılanlar veya ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar AÖL eğitim sistemi üzerinden lise mezunu olabilirler.

AÖL Ders Seçme Aşamaları

Öncelikle https://www.aol.meb.gov.tr Açık Öğretim Lisesi internet sayfasında yer alan ”Öğrenci Girişi” başlığı seçilir.

Güvenlik kodu alanına resimde görülen sayı, öğrenci numara alanına öğrenci numarası veya T.C numarası, şifre alanına öğrenci şifresi yazılarak Giriş butonu tıklanır.

Sol tarafta ”Kayıt Yenileme / Ders Seçme” başlığı altında yer alan ”Ders Seçme İşlemleri” modülü seçilir. Açılan sayfada seçilebilecek derslerin listesi gelecektir. Burada dersler dönem başlığı altında birinci dönemden başlamak üzere sıralanmıştır.

Dersi seçmek için ilgili dersin satır başındaki mavi simge tıklanır. Seçilen dersler bir alt tabloda görülecektir

Ders seçme işlemine öncelikle zorunlu dersler seçerek başlanır. Zorunlu dersler seçildikten sonra hala ders seçme hakkınınız var ise seçmeli derslerden de ders seçilebilir. 35 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam edilir. Toplamda seçilebilecek kredi miktarına ulaşılınca sistem ”Bu dönem için belirlenen kredi miktarı kadar ders seçtiniz” uyarısını yapacaktır.

Ders seçim sırasında oturum numaraları seçilecek derslerin yan tarafında yazmaktadır. Sınavı daha verimli ve zamanı düzenli kullanabilmeniz için ders seçimi yaparken bu oturumlara da dikkat edilmelidir. Bir oturum için en fazla 8 ders seçilebilir

Daha alt bir dönemde ortak dersin olduğu halde bir üst dönemden ortak ders seçmeye sistem izin vermez

Bu durumda önce alt dönemin dersini seçip ders seçme işlemine bu şekilde devam edilmelidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin