6 Puanlık SGK Prim Teşviki Uygulaması Neleri İçeriyor?

384
6 Puanlık SGK Prim Teşviki Uygulaması Neleri İçeriyor?

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere 6 Puanlık SGK Prim Teşviki Uygulaması Neleri İçeriyor? hakkında bilgiler vereceğiz.

6 Puanlık SGK Prim Teşviki Uygulaması Neleri İçeriyor?

Sosyal gelişimin düşük olduğu illerde kayıtlı istihdamı desteklemek ve üretimi arttırmak için 6 puanlık sigorta primi teşviki uygulanıyor.

6 puanlık prim teşviki hem işverene destek sunarken hem de çalışanlar için çok sayıda faydayı bünyesinde bulundurması ile ön plana çıkıyor.

Teşvikler 51 İli Kapsıyor

SGK’ya bağlı vadesi geçmeyen prim, işsizlik, gecikme cezası olmayan özel sektör kurumları ilgili teşvikten yararlanma hakkına sahiptir. Buna göre ilgili uygulamadan yararlanacak olan işletmeler belirtmiş oldukları tutardan yüzde 5, asgari ücretin alt sınırından da yüzde 6’ya kadar indirimlerden yararlanabilir. Toplam olarak 51 şehri kapsayacak olan bu teşviklerden yararlanmak için bazı şartlara uygun olmak isteniyor. Bu şartlara uygun olan kişiler ise 5 puanlık sigorta primi desteğinin yanı sıra 6 puanlık indirim desteğinden de yararlanma hakkını kazanır.

Teşvikten Yararlanma Şartları

  • Kayıtdışı istihdam yapılmamış olması
  • SGK prim, ödeme cezası vb. türden cezaların bulunmaması veya varsa bu türden cezaların yapılandırılmış durumda olması
  • Ülke genelinde e-borcu yoktur yazısının alınması
  • SGK aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süre içinde ibraz edilmesi
  • Cari ay primlerinin hazine tarafından karşılanmamış kısımlarının işveren hissesinin tamamının belirtilen yasal süre içinde ödenmesi lazımdır.
  • İhale edilen işler kapsama dahil edilmemekle birlikte yalnızca Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından ihale edilmekte olan işler bu kapsamda değerlendirilir.
  • Tahakkuk eden cari ay primlerinin yasal süre içinde verilmiş olması

Teşvik Tutarı ve Süresi

Bakanlar Kurulu kararı ile 6 puanlık sigorta primi uygulamasından faydalanma süresi işverenin olduğu listeye göre 4,5 veya 6 yıl olarak belirtilmiştir. Söz konusu teşvikin uygulandığı yerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi hesaba katılarak bu düzeyin en düşük olduğu yerler dikkate alınır. Bu bakımdan bu düzeyin daha düşük olduğu illerde teşvik süresinin uzatılmasına karar verilmiştir. Sigorta primi uygulamasında öncelikli olarak 5 puanlık prim indiriminden prime esas kazanç tavan sınırına kadar kazançlar üzerinden hesaplanarak yaşlılık, ölüm, malullük gibi durumlarda 5 puanlık prim indirimi yapılması uygun görülmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.