28 Ekim Yarım Gün mü? 29 Ekim Resmi Tatile Dair Tüm Detaylar

0
379
28 Ekim Yarım Gün

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 28 Ekim Yarım Gün mü? 29 Ekim Resmi Tatile Dair Tüm Detaylar  hakkında bilgiler vereceğiz.

28 Ekim Yarım Gün mü? 29 Ekim Resmi Tatile Dair Tüm Detaylar

28 Ekim 2021 Perşembe günü yarım gün tatil sayılıyor. 28 Ekim öğleden sonra okullar ve iş yerleri resmi tatil oluyor. Bu bağlamda 28 Ekim 2021 günü mesai saat 13.00’te sona ermiş olacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı cuma gününe denk geliyor ve tam gün resmi tatil olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayram olan Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmi tatil oluyor.

28 Ekim’de Bankalar

Bankaların çalışma takvimi, Borsa İstanbul’a bağlı olduğu için Borsa İstanbul’un tatil olduğu günlerde bankalar da hizmet veremiyor. Borsa İstanbul’un 28 Ekim Perşembe günü yarım gün çalıştığı düşünülürse, bankaların da o gün öğle saatlerine kadar hizmet verecek.

Bilindiği üzere 29 Ekim, bu sene Perşembe gününe denk geliyor. 29 Ekim tarihinde resmi tatil dolayısıyla resmi daireler ile birlikte eczaneler de faaliyet göstermeyecek. Bununla birlikte 28 Ekim’de ise yarım günlük tatil söz konusu.

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti’nin bayramı ilan edilmiştir.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin