2021 Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar!

0
430

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 2021 Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Parası Ne Kadar? hakkında bilgiler vereceğiz.

2021 Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Parası Ne Kadar?

Sosyal devlet anlayışına göre şehit ve gazi yakınlarına maddi yardım, kira yardımı, engellilere yardım, yaşlılara yardım, çocukların eğitimi ve ihtiyacı olan vatandaşlara kırtasiye yardımı devlet tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu yardımların en büyük amacı ise yoksul vatandaşların yükünü azaltmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve yoksul ailelerin çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamaktır. Diğer yandan devletin sağlamış olduğu kira yardımı, kirasını ödeyemeyen ve maddi imkanları yeterli olmayan vatandaşlara yardımcı olmaktır.

Kira yardımının kaç ay ödeneceği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir. Kira 36 ay olmasına rağmen binanın düzenlemesinden 48 ay sonra belirlenmiştir.

Kira yardımını alabilecek kişiler ise kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ev veya iş yerini değiştirmek zorunda kalan yani eski ev veya iş yerini artık kullanamayan ve bu sebepten dolayı kira ödemekte zorlanan vatandaşlara sağlanmaktadır. Ayrıca barınma ihtiyaçlarını karşılayacak maddi imkana sahip olmayan, sigortası olmayan, sabit geliri ve sabit bir işi olmayan vatandaşlara sağlanmaktadır.

Kira Yardımı Nereden Alınır?

Kira yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar birçok kuruma başvuru yaparak gerekli şartları taşıdıkları taktirde bu yardımdan faydalanabilirler. Kira yardımı alınabilecek kurumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 1. Sivil Toplum Kuruluşları
 2. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 3. Belediye Başkanlıkları
 4. Özel Vakıflar ve Dernekler
 5. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Müdürlükleri
 6. Kaymakamlıklar ve Valiliklere bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; kentsel dönüşüm veya kamulaştırma kapsamında evleri veya işyerleri yıkılan kiracı veya tapu sahiplerine aylık 595-960 Türk Lirası kira yardımı sağlamaktadır.

Kaymakamlık veya valilikten kira yardımı başvuruları, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne yapılmalıdır. Belediyelerden alınacak yardımlar için ise başvurular belediyelere yapılmalıdır.

2021 Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Parası Ne Kadar?

Devletten Kira Yardımı Alabilmek için Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu
 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Konut ya da iş yerine ait tapu aslı ve fotokopisi
 • Taşınmaza ait güncel tapu kaydı
 • Adrese dayalı nüfus kaydı
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdanı fotokopisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira yardımları için E-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. 2021 tarihinde kira yardımı ise 595 TL ve 960 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi ise ikamet edilen şehrin nüfus yoğunluğuna bağlıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin