2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

0
659

Adaylar, bu yazımızda sizlere 2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

2021 JAMYO Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO)

Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu (Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna sadece Jandarma Genel Komutanlığı için öğrenci temin edilecektir.) miktarda muvazzaf astsubay yetiştiren, iki yıl ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı Meslek Yüksekokulu statüsündeki eğitim kurumudur. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda astsubay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan ön lisans diploması da verilmektedir.

Gerekli niteliklere sahip Jandarma astsubayları lisans eğitimlerini tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve Jandarma Genel Komutanlığınca belirlenen kontenjan içerisinde yer almaları halinde verilecek eğitim ve öğretime tabi olarak subay olunabilmektedir.

JAMYO’da öğrenim gören öğrencilerin bütün ihtiyaçları (yemek, yatak, kıyafet vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda ön lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra astsubay çavuş olarak nasbedilen astsubaylar; 926 sayılı TSK Personel Kanunu hükümlerine göre aylıklarına ilave olarak; silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, tayın bedeli, emniyet ve asayiş hizmeti tazminatlarından yararlanmakta mümkündür.

JAMYO Boy ve Kilo Şartları

Tablo-1’de yer alan Yaş-Boy-Kilo-VKİ sınırları içerisinde yer almak (Tablo-1’in açıklama bölümünün adaylar tarafından okunması önem arz etmektedir). 19 yaş ve üzeri adaylar hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz (19 yaş altı adaylar için boy alt sınırı 162 santimetre, üst sınırı ise 190 santimetredir. 19 yaş ve üzerindeki adaylar için ise boy alt sınırı 164 santimetredir.

Bilinmesi Gereken Detaylar

  1. Bu tablo 17 ve üzeri yaş için boy ve ağırlık sınırları tablosudur.
  2. 19 yaş ve üzeri adaylar hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.
  3. 19 yaşından küçük adaylar hakkında tablonun 29. (yirmi dokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.
  4. Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.
  5. Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin