2021 EKPSS Tercih Kılavuzu Yayımlandı! İşte Detaylar

0
448

EKPSS Adayları, bu yazımızda sizlere 2021 EKPSS Tercih Kılavuzu Yayımlandı! İşte Detaylar hakkında bilgiler vereceğiz.

2021 EKPSS Tercih Kılavuzu Yayımlandı! İşte Detaylar

2021 EKPSS tercih kılavuzu yayımlandı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna alımları hakkında yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yerleştirmeler yapılacak.

2021 Engelli Kamu Kurumu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) tercih yapacak olan adaylar 13 Ocak 2021 ile 19 Ocak 2021 tarihleri arasında başvuru işlemlerini yapabilecekler. EKPSS tercih yapacak olan adaylar tercih işlemlerini ÖSYM’nin resmi sitesi olan https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C kimlik numaraları ve aday şifresi kullanarak bireysel olarak gerçekleştirecektir.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına Kimler Girebilir?

EKPSS/kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir (“Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınmış “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” için Özel Gereksinim Kodu 2/Özel Gereksinim Düzeyi “Hafif düzeyde (ÖGV)” ve üzeri olanlar dahil).

Sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS veya kuraya başvuramazlar.

Diğer Başvuru Şartları

  1. Türk Vatandaşı olmak,
  2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak, Genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartiyle Devlet memurluklarına atanabilirler.
  3. Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,
  4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
  6. Askerlik durumu itibariyle;

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin