2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınav Tarihi Detayları!

0
391

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınav Tarihi ve Tüm Detayları! hakkında bilgiler vereceğiz.

2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınav Tarihi ve Tüm Detayları!

2021 Adalet Bakanlığı 5000 (beş bin) uzlaştırmacı ihtiyacına yönelik olarak 9 Mayıs 2021 tarihinde Uzlaştırmacı Sınavı uygulanacaktır. Uzlaştırmacı Sınavına başvuru yapacak olan adaylar elektronik ortamda, e-devlet şifresi ile https://uzlastirmaci.uyap.gov.tr /main/uzlastirmaci/giriş.jsp internet adresi üzerinden 8 Şubat 2021 ile 18 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

8 Şubat Pazartesi günü başlayacak olan başvurular 18 Şubat Perşembe günü saat: 23.59’da sona erecektir. Başvurular yalnızca elektronik ortamda kabul edilecek olup diğer başvurular geçersiz sayılacaktır. Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından 9 Mayıs 2021 Pazar günü tek oturum olarak saat: 10.00 ‘da Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun ve Van illerinde yapılacaktır. Saat 10:00’da başlayacak olan sınavın süresi 150 dakikadır.

Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek olan Uzlaştırmacı sınavında toplam 100 adet soru bulunmaktadır. Sorular çoktan seçmeli, 5 cevap şıklı ve 2 kitapçık türünde olacaktır. Cevap kağıtları Anadolu Üniversitesi tarafından değerlendirilecektir. Sınavda 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alınması gerekmektedir. Uzlaştırmacı sınavında en fazla puan alan aday belirlenen alım sırasında daha şanslı olacaktır.

Uzlaştırmacı Sınavı Başvuru Şartları

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Tam ehliyetli olmak,
 • Avukatlar yönünden baroya kayıtlı olmak,
 • Hukuk öğrenimi görmüş kişiler yönünden üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak, hukuk ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanında en az dört yıllık yükseköğrenim almış olmak,
 • Kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmamak,
 • Uzlaştırmacı eğitimini tamamlamak ve şartlarına haiz olmak gerekmektedir.

2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınav Tarihi ve Tüm Detayları!

Uzlaştırmacı Sınavı Gerekli Evraklar

 • Uzlaştırmacı eğitimini tamamladığını gösterir belge,
 • Hukuk Fakültesi mezunlarının Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu gösteren diploma veya bitirme belgesi. (E-Devletten alınabilir)
 • Hukuk Fakültesi mezunlarının dışındaki adaylar mezun olduğu bölümü gösterir diploma veya bitirme belgesi. (Mezuniyet belgesi E-Devletten alınabilir)
 • Yüksek öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde ya da siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat, maliye alanlarında yapmış olanlar ise Türkiye’deki ilgili bölümlerde eksik derslerin sınavına girip başarılı olduğuna dair belge (Denklik Belgesi)
 • Önceki sınava başvurmuş adaylar yine aynı yöntemle sınava başvuru yapacaklardır.
 • Adaylar sınava girebilmek için Sınav Giriş Belgesi ile fotoğraflı ve onaylı Kimlik Belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

Adayların başvurularının kontrolü Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Başvuruları kabul edilen adayların listesi 15 Mart 2021 tarihinde Anadolu Üniversitesine gönderilecektir. Sınav başvurusu için her aday KDV dahil 190 TL ödeyecektir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin