1500 TL Nakdi Ücret Kimlere Verilecek! Başvuru Süreci

0
357
1500 TL Nakdi Ücret

1500 TL Nakdi Ücret Kimlere Verilecek! Başvuru Süreci

Cumhurbaşkanı Erdoğan son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu bazı düzenlemeler mevcuttur. Kafe ve restoranların nisan ve mayıs aylarında ilişkin sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi yapılacaktır. Ücretsiz izne çıkarılanlara 1500 lira ödeme yapılmasına ilişkin düzenleme de teklifte yer aldı.

Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde, Mart 2021’de hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlardan, halihazırda uygulanmakta olan nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlarına nisan ve mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 TL ödeme yapılacaktır.

Ayrıca halihazırda nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 TL’ye çıkarılıyor. Bu işyerlerinin nisan ve mayıs primlerini devlet ödeyecek.

Kanun Teklifi Bakanlığa Sunuldu

AK Parti milletvekilleri, Kurumlar Vergisi oranının 2021 yılı kurum kazançları için yüzde 25, 2022 yılı kurum kazançları için ise yüzde 23 oranında uygulanması düşünülmektedir.Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması ve yine bu sektörde çalışıp nisan ve mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanlara 1500 lira ödeme yapılması; hastalık ve analık sigortasından ödenecek geçici iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazancın hesabında, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 12 ayın dikkate alınmasına yönelik düzenleme yapılmasını da içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin