102. Dönem ÖGG (Özel Güvenlik) sınav tarihi belli oldu!

0
451

Özel Güvenlik Sınavı için geri sayım başladı. 102. Dönem ÖGG sınav tarihi Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sebebiyle ertelenmişti. Toplamda 11 ilde ağır hasar bırakan ve hayatı olumsuz etkileyen deprem bölgesindeki vatandaşların mağdur olmaması için birçok sınav ve etkinliğin yapılacağı yeni tarihler açıklandı. 19 Şubat’ta yapılması planlanan ÖGG 102. Dönem sınav tarihi de değiştirildi. Peki, Ertelenen ÖGG sınavı 2023 ne zaman yapılacak? İşte sınavla ilgili detaylar…

ERTELENEN ÖGG SINAVI 2023 NE ZAMAN YAPILACAK?

102. Dönem Özel Güvenlik Sınavı normal şartlarda 19 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilecekti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sebebiyle sınav tarihi değişti. ÖGG sınavı ile ilgili yapılan açıklamada “19/02/2023 tarihinde yapılması planlanan Özel Güvenlik 102. Temel Eğitim ve 78. Yenileme Eğitimi Sınavı, yaşanan deprem afeti nedeniyle 30/04/2023 tarihine ertelenmiştir. Daha önce başvuru kaydı bulunan adayların müracaatları 30/04/2023 tarihinde yapılacak olan sınavda geçerli olacaktır.” İfadelerine yer verildi. Buna göre sınav 30 Nisan 2023 tarihinde yapılacak.

ÖGG ALIM ŞARTLARI NEDİR?

 

Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

18 yaşını doldurmuş olmak.

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

İstanbul üniversitesi 71 güvenlik

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin